Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, zdobywając solidne podstawy teoretyczne i praktyczne w zakresie prawa. Aplikację adwokacką rozpoczęła w Izbie Adwokackiej w Szczecinie, a następnie kontynuowała w Izbie Adwokackiej w Zielonej Górze, poszerzając swoją wiedzę i doświadczenie w różnych dziedzinach prawa. W 2011 roku, kierując się pasją do zawodu i chęcią niesienia pomocy klientom, założyła indywidualną kancelarię prawną w Gorzowie, gdzie od lat skutecznie reprezentuje interesy swoich klientów.
Od 2013 roku pełni funkcję członka Rady Nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej w Międzyrzeczu, angażując się w nadzór i rozwój lokalnej infrastruktury energetycznej. W 2014 roku została radną Sejmiku Województwa Lubuskiego, zdobywając zaufanie mieszkańców i aktywnie działając na rzecz rozwoju regionu przez trzy kolejne kadencje (V, VI i VII). Jej zaangażowanie i skuteczność w pracy samorządowej zostały docenione, co zaowocowało wyborem na stanowisko Przewodniczącej Sejmiku Województwa Lubuskiego w dniu 6 maja 2024 roku. Od czerwca 2024 roku pełni także funkcję Członka Zarządu Związku Województw, gdzie działa na rzecz współpracy i rozwoju samorządów w całym kraju.
Anna Synowiec z domu Sahajdak (ur. 24 maja 1981 w Miastku[1]) – polska polityczka i prawniczka, adwokat, od 2024 przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Jest córką leśnika oraz nauczycielki i działaczki samorządowej z gminy Kępice[2]. W 2006 ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego[3]. W 2008 rozpoczęła aplikację adwokacką w Izbie Adwokackiej w Szczecinie, a od 2009 była zarejestrowana w Izbie Adwokackiej w Zielonej Górze[3]. W 2011 rozpoczęła prowadzenie własnej kancelarii w Gorzowie Wielkopolskim[2][3]. Zasiadała w radzie nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej w Międzyrzeczu[2].
Dołączyła do Platformy Obywatelskiej[4]. W wyborach samorządowych w 2014 została wybrana radną Sejmiku Województwa Lubuskiego, otrzymując 2124 głosy[5]. Objęła funkcję przewodniczącej Komisji ds. Młodzieży i Spraw Obywatelskich[3]. W 2015 zrezygnowała z członkostwa w PO[4]. W wyborach w 2018 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję z listy Koalicji Obywatelskiej (z wynikiem 7719 głosów)[6]. W 2019bezskutecznie startowała do Senatu z własnego komitetu[7]. Później ponownie związała się z PO[8].
W wyborach samorządowych w 2024 po raz trzeci z rzędu uzyskała mandat radnej województwa (otrzymała wówczas 15 212 głosów)[9]. 6 maja tego samego roku powołano ją na funkcję przewodniczącej sejmiku VII kadencji[10][11][12]. W czerwcu tego samego roku została członkinią zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej[13].